Çavuşoğlu’ndan AB’ye: “İkide Bir Türkiye’yi Aşağılayıcı Tutumdan Bıktık”

Almanya Dışişleri Bakanı Steimeier, Türkiye’nin AB ile işbirliğinin sürdürülmesinden yana olduğunu ancak Türkiye’nin Avrupa’ya yaklaşıp yaklaşmayacağına karar vermesi gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Almanya’da PKK’lıların özgürce faaliyette bulunmalarının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, uzun süredir tartışma konusu olan ve daha önce planlandığı halde iki kez son dakikada Ankara tarafından reddedildiği belirtilen Türkiye ziyaretini gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Steinmeier, Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Basın toplantısında ilk olarak konuşan Çavuşoğlu, Almanya ile ikili ilişkileri geliştirmeye çok önem verdiklerini, Türkiye ve Almanya’nın terörizme karşı ciddi mücadele verdiğini ifade ederken Türkiye ve Almanya’nın IŞİD’le mücadele için kurulan uluslararası koalisyonun içinde olduğunu, sadece IŞİD’e karşı değil, bölgedeki diğer tehditlere karşı ortak mücadele verdiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu: “Almanya, Türkiye’yi İkinci Sınıf Bir Ülke Olarak Görmemeli”

İki ülkenin aralarındaki ilişkilerde birbirlerine karşı aynı saygıyı göstermek durumunda olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Bizim Avrupa ülkelerinden ve Almanya’dan beklentimiz şudur: Farklılıklarımız, değişik görüşlerimiz olabilir. Ama Türkiye’yi eşit bir ortak olarak görmek durumundasınız. Bizimle ilişkilerinizi her alanda iyiye götürmek istiyorsanız Türkiye’yi ikinci sınıf bir ülke gibi değil eşit bir ortak olarak görmek durumundasınız. Çünkü biz ortaklarımızı öyle görüyoruz, hiçbir ülkeye tepeden bakmıyoruz. İlişkilerimizi sorunlu zamanlarda bile geliştirmek istiyoruz” diye konuştu. Almanya ile ilişkilerde Alman parlamentosunun aldığı ‘Ermeni soykırımı’ kararından sonra bir durgunluk yaşandığını, bunun Türkiye’nin arzu ettiği bir durum olmadığını söyleyen Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Fakat Alman hükümetinin daha sonra yaptığı açıklamasından sonra tekrar ilişkilerimizi rayına koymak için karşılıklı çaba sarf ettik. Sayın Merkel ve özellikle de Steinmeier’in bu anlamdaki katkılarını takdirle karşılıyoruz. Keza Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız ve biz Dışişleri Bakanlığı olarak ilişkilerimizi eski günlere döndürmek hatta daha ötesine götürmek için adımlar attık. Bunun da karşılık bulduğunu görüyoruz. Ve özellikle birbirimizin tarihleriyle ilgili meclislerimizin karar alması doğru değildir. Burada Alman hükümetinin yaptığı açıklamada ‘Soykırım siyasi bir tabir değil hukuki bir tabirdir. Bir olayın soykırım olarak tanımlanabilmesi için mahkeme kararı gerekir. Esasen Almanya’nın yaptığı bu açıklama tüm dünyaya örnek olmalıdır.”

“Steinmeier Türkiye’nin Önemini En İyi Şekilde Anlattı”

Türkiye ve Almanya’nın ikili ilişkilerini karşılıklı saygı ve işbirliği anlayışıyla daha da ileriye götüreceğine inandığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye-AB ilişkilerinde Almanya’nın daha yapıcı katkısını beklediklerini ifade ederek “Dünkü dışişleri bakanları konsey toplantısında Frank-Walter Steinmeier’in tutumu takdire şayandır. Türkiye’nin önemini en iyi şekilde anlatmıştır, zorlu günlere, yaşanan sorunlara ve güven bunalımına rağmen bunu anlatması çok önemlidir” dedi.

‘Almanya’nın Türkiye-AB İlişkilerinde Oynadığı Rolü Takdir Ediyoruz’

Çavuşoğlu, hiçbir zaman Türkiye’nin AB’ye ihtiyaç duymadığını söylemediklerini şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’nin AB’ye, AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı var. Ama AB’nin sık sık Türkiye’ye olan ihtiyacı unuttuğunu, inkar ettiğini görüyoruz. Son zamanlarda bazı AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının ya da yöneticilerinin Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin durdurulması yönündeki görüşleri gerçekten Türkiye’de ve Türk halkında çok ciddi bir tepkiye yol açmaktadır. Türk halkının bizden isteği, onlar bu adımı atacağına siz bu müzakereleri durdurun diye sürekli baskı yapıyorlar. Biz bu süreci ancak birlikte karşılıklı, güvene dayalı adımlarla aşabiliriz. Bizim AB ile durup dururken neden problemimiz olsun? O sebeple AB’nin en önemli üyesi Almanya’nın buradaki rolü çok önemlidir. Bugüne kadar Almanya’nın ve Sayın Merkel’in Türkiye-AB ilişkilerinde, özellikle göç konusu gibi zorlu konularda oynadığı rolü de takdir ediyoruz ve teşekkür ediyoruz. İnanıyorum ki sayın dostum Frank-Walter’in yaptığı bu ziyaret ilişkilerimizin tekrar eski günlerin ötesine gitmesi yönünde önemli bir dönüm noktası olacaktır.”

Çavuşoğlu: “Türkiye’yi Aşağılayıcı Tutumdan Bıktık”

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği AB ile müzakerelerin durdurulması için referandum konusunda ise “Her gün bir ülkenin dışişleri bakanı çıkıyor, Türkiye’yi müzakerelerden atalım, NATO’dan atalım. Sen kimsin de Türkiye’yi atıyorsun? Bir kere senin böyle bir karar verme yetkin yok, konsensüs lazım. Biz de diyoruz ki biz böyle bir muameleyi kabul etmiyoruz. Zaten Frank-Walter de çok güzel söyledi, biz bu kararı halkımıza sorarız. İkide bir Türkiye’yi aşağılayıcı tutumdan biz bıktık. Kriterler belli, tamam, ama bizim şikâyet ettiğimiz ikiyüzlülük ve çifte standart.” diye konuştu.

(Sputnik Türkiye)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.