Türkmen Temsilci Abdurrahman Mustafa: “Biz Kanın Durması için Çaba Sarfediyoruz”

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Suriye krizine siyasi çözüm bulmak için yapılan Astana görüşmelerinde yer alan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Sultan Murat Tümeni'nin siyasi sorumlularından Abdurrahman Mustafa, Sputnik'e yaptığı açıklamada görüşmelerde Suriye genelinde kalıcı bir ateşkesi isteyeceklerini söyledi.

Astana görüşmelerinde yer alan Özgür Suriye Ordusuna bağlı Sultan Murat Tümeni'nin siyasi sorumlularından ve aynı zamanda Suriye Türkmen Meclisi Yetkilisi Abdurrahman Mustafa," Astana görüşmelerine katılmak için 2 gün önce Astana'ya geldik. Özgür Suriye Ordusundan ve Suriye muhalefetinden Astana'ya çok kişi geldi. IŞİD, Nusra ve Ahraru'ş Şam hariç tüm örgütler Astana görüşmelerine temsilci gönderdiler. Müzakere heyetinden 16 kişi Astana görüşmelerinde yer alacak. İstişare heyeti var. Hukukçular var. Ateşkes ağırlıklı görüşme olduğu için askeri birliklerden ağırlıklı bir katılım var. Ahraru'ş Şam hariç tüm örgütlerin temsilcileri vardır. Ama Astana'ya gelmeyen örgütler de destek vereceklerini söylediler. Suriye'nin güneyinden olsun, Dera bölgesinden olsun Suriye'nin tüm bölgelerindeki birliklerin temsilcileri Astana'da vardır" dedi.

'Görüşmelerin Ana Unsuru Rusya ve Türkiye'

Türkmenleri temsilen Sultan Murat Tümeni'nin Astana görüşmelerinde yer alacağını aktaran Mustafa, şöyle devam etti: "Sultan Murat Tümeni komutanı Ahmet Osman Astana görüşmelerinde doğrudan müzakere heyetinin içerisinde yer alıyor. Ben de Sultan Murat Tümeni'nin siyasi temsilcisi olarak Astana görüşmelerinde yer alacağım. Müzakere heyetinin medya komisyonunda da yer alıyorum. Hem de siyasi komisyondayım. Resmi olarak görüşmelerde yer alıyoruz. "

Görüşmelere ilişkin başka bilgiler de aktaran Mustafa," Görüşmeler 2 gün sürecek. Görüşmelerin garantörleri Türkiye ve Rusya'dır. Muhalefetin garantörü Türkiye'dir. Rejim ile İran'ın garantörü Rusya'dır. Astana görüşmelerinde Suriye'nin Dostları grubu olan İngiltere, Fransa ve Almanya'nın da temsilcileri olacak. Ama görüşmelerin ana unsuru Rusya ve Türkiye'dir. Rusya ve Türkiye heyetler halinde görüşmelerde yer alıyorlar. Heyetler halinde bu işin siyasi boyutunu yürütüyorlar. Misafir ülke olarak Kazakistan da görüşmelerde yer alacak" dedi.

'Öncelik Ateşkes İhlallerinin Durması'

Astana görüşmelerinde Suriye genelinde bir ateşkesin uygulanmasını isteyeceklerini vurgulayan Mustafa, "Astana görüşmesinde 30 Aralık 2016'da Ankara'da imzalanan Suriye ateşkesinin ülke genelinde tamamen uygunlanmasını isteyeceğiz. 30 Aralık'taki ateşkes anlaşmasında Suriye'deki örgütlerin tamamı Türkiye garantörlüğünde ateşkese uydular ancak Rusya'nın garantörlüğünü yaptığı rejim ve İran Suriye'nin birçok bölgesinde durmadan ateşkesi ihlal ediyorlar. Özellikle Vadi Barada bölgesinde çok büyük ihmaller vardır. Öncelikle bu ihlallerin durdurulması ve sonradan insani konulara geçilmesi gerekiyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) 22 ve 54 nolu kararlarının 11, 12, 13, 14. maddesinde tutukluların serbest bırakılması, ablukanın kalkması ve insani koridorların açılması var. Tabii öncelik ateşkes ihlallerinin durdurulması" diye konuştu.

'Biz Devamlı Siyasi Çözümden Yanayız'

Astana görüşmelerinin başarılı olması durumunda Suriye barışında bir adımın daha atılmış olacağına dikkat çeken Mustafa, " Biz tabii ki devamlı siyasi çözümden yanayız. Ama rejim devamlı siyasi çözüme yanaşmıyor" iddiasında bulunarak, şöyle devam etti: "Suriye halkı 6 senedir tahrip edildi. Bu kadar insan öldü. Suriye halkının yaşadığı katliamın, bu kanın, bu tahribatın durdurulmasıdır bizim amacımız. Astana'da iyi bir sonuç çıkarsa Rusya'nın garantörü olduğu rejim ve İran'a baskı yaparak bunu (ateşkesi) Suriye geneline yayarsa tabii ki bir siyasi sürece geçilir. Bu da artık barış yolunun gözüktüğü BM'nin ilgili kararlarına dayanarak da bir barış sürecinin başlangıcı olarak gözükür. Bu nedenle Astana çok önemlidir."

'Türkiye'nin Çabalarını Takdirle Karşılıyoruz'

Rusya'nın Suriye'de bir siyasi çözüm istediğini dile getiren Mustafa," Rusya şu anda Suriye'de askeri olarak yapmış olduğu kazanımları siyasi kazanıma çevirmeye çalışıyor. Dolaysıyla Rusya'nın Suriye muhalefetindeki kişileri resmi olarak muhatap alması ve Suriye muhalefetini katleden rolünden arabulucu, garantör rolüne dönmesi tabii ki önemli bir noktadır. Rusya, Suriye'de bir aktördür ve sahada vardır. Dolaysıyla bu önemlidir. Biz de kanın durması için çaba sarfediyoruz. Burada Türk diplomasinin göstermiş olduğu başarı ister Halep tahliyesinde olsun, ister ateşkes konusunda olsun, ister Astana'daki göstermiş olduğu performans takdir edilmektedir. Türkiye, Suriye'de akan kanın durması için müthiş büyük bir diplomatik çaba harcıyor. Biz Türkiye'nin çabalarını takdirle karşılıyoruz" dedi.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.