Rum Basını Türk Tarafını Suçladı: “Direktif Ötesinde Müzakere Edilmedi”

Haber KKTC’nin haberine göre; Mont Pelerin’de gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçsuz tamamlanması Kıbrıs Rum basınında geniş şekilde yer aldı.

Fileleftheros’un haberinde, toprak kriterleri konusunda Mont Pelerin’de gerçekleştirilen ikinci tur görüşmelerin sonuçsuz kaldığını yazıldı. Kıbrıs Türk tarafının önceki günlerin retoriğini terk ederek, katı ve uzlaşmaz bir tutum sergilediği iddia edildi.

Gazete, Türk tarafının, eski sözlü taahhütlerini terk ederek, bir sonraki aşama olan çok taraflı konferansa yol açacak Toprak konusundaki anlaşmaya yönelik süreci bertaraf ettiğini ileri sürdü.

“Ankara’dan Aldığı Direktifin Ötesinde Müzakere Etmesi Mümkün Olmadı”

Gazete, yapılan en üst düzeyde çabalara karşın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Sürekli iletişim halinde olduğu Ankara’dan aldığı direktifin ötesinde müzakere etmesinin mümkün olmadığını” ileri sürdü.

Gazete Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in sosyal medya hesabı twitter aracılığıyla yazdığı mesajda “Maalesef toprak konusundaki kriterlerde sonuca varılamadı.” ifadesini kullandığını yazdı.

Toprak konusundaki kriterlerin, “iki kurucu devletin sınırlarını belirleyen oran, geri dönecek göçmen sayısı ve kıyı şeridi oranı” olduğunu anımsatan gazete, Türk tarafının, görüş birliği olarak addedilen Kıbrıs Rum idaresi altına 80-85 bin göçmenin geri dönmesini bertaraf ettiğini savundu.

Gazete, Mont Pelerin görüşmelerinde tüm çabanın, “iki liderin Toprak konusunda bir uzlaşmaya varmasına, harita hazırlanmasına ve çok taraflı konferans tarihinin belirlenmesine” harcadığını yazdı.

Müzakereler sürecinin o kadar da kolay olmadığı ve öngörüldüğü şekilde normal gitmediğini yazan gazete, geri dönecek göçmen ve toprağa ilişkin rakamların, “iki tarafı ayıran küçük mesafenin aslında anlaşma yapılmasına olanak tanımayacak kadar büyük olduğunu” savundu.

“Toprak Konusuna İlişkin Özlü Müzakere Dün Sabah Başladı”

Gazete, gece yarısından sonra Kıbrıs Rum tarafından gelen mesajın, müzakerenin kritik ve zor bir aşamada bulunduğu şeklinde olduğunu, bunun da iki tarafın kriterlerde sonuca varması ve bunları harita üzerine koyması noktasına geldiği anlamını taşıdığını yazdı.

Toprak konusuna ilişkin özlü müzakerenin dün sabah, liderlerin ilk görüşmesinde başladığını ve liderlerin üç kriter üzerine odaklandığını yazan gazete, görüşme sırasında liderlerin bölgeleri görüşmekten kaçındığını ve sadece kriterleri ele aldığını belirtti.

 

Gazete, Akıncı’nın, görüşmenin bir noktasında, Kıbrıs Rum idaresi altına verilecek topraklarda yaşayacak Kıbrıs Rum sayısıyla ilgili 70 bin gibi bir rakamdan bahsettiğini, bunun da daha önce dile getirdiği rakamların çok altında olduğunu savundu.

“Türk Tarafı Güzelyurt’u Dışarıda Bıraktı”

Türk tarafının bu rakamlarla birlikte, söylememesine karşın, Güzelyurt’u dışarıda bıraktığını savunan gazete bu gelişmenin anlaşmaya olanak tanımadığını da belirtti.

Gazete dün gün boyu süren görüşmelerin ayrıntılarına da yer verirken, görüşmelerin dün akşamki bölümünden önce Türk tarafının, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşme talebinde bulunduğunu yazdı.

Habere göre, BM, Akıncı-Eide görüşmesinin ardından Anastasiadis ve heyetiyle ayrı bir görüşme gerçekleştirdi.

Süreç, “Krize” ve “Özlü Bir Çıkmaza” Sürüklendi

Haberi “Anlaşma Yerine Krize Vardık-Mont Pelerin’deki Müzakereler Sonuçsuz Kaldı-Nihai Başarısızlık Tehlikesi” başlıklarıyla veren Politis gazetesi, Mont Pelerin’deki görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanmadığı gibi, durumların da krize sürüklendiğini belirtti.

Gazete, sürecin devam edecek olmasına karşın, Kıbrıs sorununun, Yunanistan ve Türkiye’nin müdahil olmasıyla karmaşık hale geldiğini yazdı.

Gazete, Mont Pelerin’deki yaklaşımın, Toprak konusunda olası bir anlaşamaya varılacağı şeklinde olduğunu ancak tüm durumların, kriz niteliklerine sahip “özlü bir çıkmaza” sürüklendiğini savundu.

Bunun, BM’nin görüşmelerin ardından yayımladığı ortak açıklamadan ortaya çıktığını yazan gazete iki tarafın, temel kriterlerde büyük farklılıklara sahip olduğunun görüldüğümü belirtti.

“İki Taraf Arasında 13 Bin Göçmen Kadar Fark Bulunuyor”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs Rum idaresi altına dönecek Kıbrıs Rum sayısı olarak bahsettiği 70 bin rakamından vazgeçtiğini ve daha az bir rakamı ele aldığını savunan gazete, Kıbrıs Rum tarafının 100 bin rakamından 90 bine düştüğünü ancak Akıncı’nın yeni tezinin anlaşma olanağı tanımadığını ileri sürdü.

Gazete, iki taraf arasında 13 bin göçmen kadar fark bulunduğunu yazdı.

Gazete ayrıca sahne değişikliğinin, garantiler ve güvenliğe ilişkin çok taraflı konferans konusundaki Türkiye ve Yunanistan’ın müdahil olmasıyla alakalı olduğunun görüldüğünü belirtti ve her iki tarafın konu hakkındaki tutumlarına yer verdi.

Alithia gazetesi, ilgili haberi, “Mont Pelerin’deki Çaba Başarısız Oldu” başlığıyla aktardı. Gazete, iki tarafın Toprak konusundaki kriterler üzerinde anlaşmayı başaramadığını, Kıbrıs’a dönme ve ileriye doğru adım atma yöntemi bulmak için durumu gözden geçirme kararı aldığını yazdı.

“Sorumluluk Yükleme Oyunu Başladı”

Gazete haberinde ayrıca KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter aracılığıyla yayımladığı “Toprak konusundaki görüşmeler, Kıbrıs Rum tarafının maksimalist tezleri nedeniyle çöktü” şeklindeki mesajın Kıbrıs Rum tarafının tepkisine neden olduğunu belirtti.

Simerini gazetesi “İyi Ortamda Son-Mont Pelerin’de Başarısız Sonucun Ardından Sorumluluk Yükleme Oyunu Başladı” başlıklarını kullandı.

Gazete, Mont Pelerin’de Toprak konusundaki görüşmede bir sonuca varılamadığını ve kriterler üzerinde anlaşma sağlanmasının mümkün olmadığını yazdı.

Bu durumun, müzakerelerin geleceğini de şüphe altına koyduğunu yazan gazete, Rum müzakere grubu kaynaklarından elde edilen bilgilerin ise “çabanın sona erdiği, müzakere sürecinin devam etmesinin nasıl mümkün olacağının ise bilinmediği” şeklinde olduğunu belirtti.

Haravgi gazetesi ise haberi “İsviçre’de Kriterlere İlişkin Anlaşma Olmadı” başlığıyla aktardı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.