Türk Düşünürleri Hoca Ahmet Yesevî ve Yusuf Has Hacip'e İthafen Bir Araya Geldi

Bugün Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) Astana’da düzenlenmekte olan “Eurasian Book Fair – 2016” Uluslararası Avrasya Kitap Fuarı kapsamında “Türk Dünyasının Büyük Şahsiyetleri: Hoca Ahmet Yesevi ve Yusuf Has Hacib” adlı toplantı organize etti.

Büyük düşünür Yusuf Has Hacib’in 1000. Yıldönümü ve mutasavvıf şair Hoca Ahmet Yesevi’nin 850. Yıldönümü münasebetleriyle düzenlenen toplantı Akademi Başkanı Darhan Kıdırali’nin moderatörlüğünde gerçekleşti. Akademi Başkanı konuşmasında UNESCO düzeyinde kutlanmakta olan yıldönümlerin önemine değindi. Uluslararası teşkilatın inisiyatifiyle Türk dünyasının büyük düşünürlerine ithafen birçok önemli etkinliklerin organize edildiğini açıkladı.

Sonra önde gelen kanaat önderi Mekemtas Mırzahmetulı, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Eren ve Yesevi mirası araştırmacısı, bilim adamı Dosay Kenjetay anılan şahsiyetlerin mirası hakkında bildiriler sundular.

Konuşmacılar Hoca Ahmet Yesevi ve Yusuf Has Hacib’in eserlerinin dünya kültürüne etkileri ve araştırılma tarihi ile ilgili değerli düşünceleri ile paylaştı. Toplantıya Türk Keneşi Genel Sekreter Yardımcısı Abzal Saparbekuly, Devlet Tarihi Enstitüsü Müdürü Bürkitbay Ayagan, Astana Şehri İmamı Naurızbay Taganulı, ayrıca yüksek eğitim kurum başkanları ve yurt dışından gelen bilim adamları, fikir önderleri katıldı.

Bununla birlikte toplantıda Türk Keneşi Aksakallar Konseyi Üyesi Adil Ahmetov, akademisyen Bolat Kömekov, Kazakistan Din İşleri ve Sivil Toplum Bakanlığı Din İlmi-Araştırma ve Analiz merkezi Müdürü Aynur Abdrasilkızı ve R.Süleymenov Şarkiyat Enstitüsü Kıdemli araştırmacı uzmanı Galiya Kambarbekova konuşma yaparak, anılan düşünürlerin hayatı ve mirasının günümüzdeki ehemmiyeti hakkındaki önemli fikirlerini ortaya koydu.

Anılan toplantı Akademi’nin Türk dünyasının önde gelen düşünürlerine ithafen düzenlediği ilk bilimsel etkinlik değildir. Bundan önce Akademi Türkiye başkenti Ankara’da, Kırgızistan başkenti Bişkek’te, İstanbul’da, Astana’da Türk dünyasının önde gelen teşkilatları ile ortaklaşa buna benzer birçok etkinliğin organize edilmesinde katkı sağladı. Bunun yanısıra, TWESCO Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig” destanının yeniden redakte edilen nüshasını ve Hoca Ahmet Yesevi’nin “Divan-ı Hikmet” eserini Farsçadan çevirerek, kitap olarak yayınladı.

Twesco

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.