Erşat Salihi: “Ülkümüz Türkmenlerin Ortak Olduğu Bir Ülke Yaratmak Ülküsüdür”

Türkmeneli Cephesinin haberine göre; Türkmeneli Lideri Irak Türkmen Cephesi Başkanı  Kerkük Milletvekili Erşat Salihi Ankara’da Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), TEPAV ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünün hazırladığı konferansa katıldı.

Salihi “Musul Operasyonu ve son gelişmeler, Irak’ın Geleceği ve Türkmenler, Musul operasyonundaki son gelişmeler, IŞİD sonrası Irak’ın geleceği ve Türkmenlerin durumu hakkında geniş bir bilgi verdi.

Salihi’nin konuşması şu şekildeydi:

“Türkmen  Dünyası  çok önemli bir değişim sürecinden geçiyor, Ortadoğu’da sınırların ve rejimlerin değişmekte olduğu son 10 yılda Türkmenler için de jeostratejik,Toplumsal  ve siyasal dinamikler büyük ölçüde değişiyor.Biz Irak rkmenleri olarak 50 yıldan uzun süren bir siyasal mücadele geçmişine sahibiz.Irak’taki haklarımızı  aramak ve hak ettiğimiz statüye kavuşmak için büyük bir mücadele verdik ve bu mücadelemiz halen sürmektedir.

Telafer’den Mendeli’ye Türkmenelinde büyük değişiklikler yaşanıyor. Türkmeneli coğrafyası çatışma sahasına dönüştü ve bu coğrafyada etnik ve mezhepsel savaşlar yaşanıyor.Son olarak İşid belasının musallat olduğu Türkmeneli farklı güçler tarafından paylaşılmaya devam etmekte. Türkmenler Saddam Hüseyin gibi zalim bir diktatörün dahi beceremediği büyük bir göç baskısı altındadır.

Diyala’da, Telafer’de, Tuzhurmatu’da hatta Kerkük’te evlerinden uzaklaştırılmakta, topraklarını terk etmeye zorlanmaktadır. Terör örgütü IŞİD’in zorla evlerinden uzaklaştırdığı, köleleştirdiği ve öldürdüğü Türkmenler sözde kurtarılırken aynı senaryoyu bu sefer başka güçler uygulamaktadır. Binlerce Türkmen anayurtlarından sistematik olarak uzaklaştırılmış şimdi dönmek istediklerinde ise kendilerine başka zorluklar çıkartılmakta ve adeta Türkmeneli’nde büyük bir oyun oynanmakta stratejik bir kuşak olan TÜRKMENELİ COĞRAFYASI dağıtılmaya çalışılmaktadır. işte böyle bir ortamda hem Irak Türkmenleri olarak bizler ve Suriye’deki kardeşlerimizin ortak bir kadere sahip oldukları görülmektedir.

Suriye ve Irak Türkmenlerinin ortak bir tarihi vardır. Bu ortak tarih, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra kesintiye uğramış görünse de aslında karşılaştıkları sorunlar bakımından pek çok benzerlikler taşımaktadır. Her ikisi de rejimler tarafından baskı altına alınarak dilleri ve kültürleri unutturulmaya çalışılmış siyasi faaliyetleri engellenmiş ve asimilasyona tabi tutulmuşlardır. Bugün de Diyala’dan Bayır Bucak’a kadar uzanan büyük bir coğrafyada Türkmenler aynı güçlerin ortak baskısı altındadır.

Ortadoğu’da sınırlar değiştirilmeye çalışılmaktadır. Türkmenler bu değişen sınırlardan çıkacak olan yeni devletlerin içine dağıtılmaya çalışılmakta ve bu nedenle Özellikle Türkmen Bölgelerinde çıkan çatışmalar bir türlü çözülememekte çözüm görüntüsü altında sunulan öneriler ise temelde Türkmenleri siyasal ve toplumsal olarak bölmeye hizmet eden unsurlar içermektedir.

Bugün Irak ve Suriye’deki Türkmenlerin en büyük ortak sorunları can güvenliğidir. Terör örgütü YPG, IŞİD ve çeşitli milis örgütleri Türkmen coğrafyasında bilinçli bir nüfus değişimine neden olacak baskılar uygulamaktadır. Bu noktada nasıl Suriye’nin kuzeyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı coğrafyada Fırat Kalkanı Operasyonu başladıysa Irak’ta da Türkmenlerin Türkmenlerin tehlikede olduğu bölgelerde Türkiye’nin devreye girmesi gerekebilecektir. Türkmenlerin can güvenliği sorunu çözülmeden hiçbir sorun çözülemez ve bu nedenler öncelikli olarak tarafların bu soruna eğilmesi gerekmektedir.

Bir diğer ortak sorun vizyon eksikliğidir. Biz bugün Irak ve Suriye’deki Türkmenlerin ayrı ülke coğrafyalarına dağıldığını ve ayrı birer siyasal karaktere sahip olduğunun farkındayız. Ancak 20 yıl sonrasında bizi izleyen kuşaklara gelecekte savunabilecekleri bir ülkü bırakmak zorundayız. Bu ülkü Türkmenlerin tarihte, bugün ve gelecekte de ortak olduğu bir ülke yaratmak ülküsüdür. Bu nedenle Türkmeneli ülküsü Irak ile sınırlı olmamalı Suriye’deki soydaşlarımızı da kapsayacak şekilde genişlemelidir.

Biz Irak’ta hala büyük sorunlar ile karşı karşıyayız. Telafer’de evlerinden kovulmuş bir kısım insanlarımız geri dönme mücadelesi verirken şimdi yine Telafer’deki Türkmenlerin diğer kısmı evlerini terk etmek zorunda kalmaktadır. Kerkük’te ise topraklarımızı kaybetmekteyiz, Diyala ile olan bağlar kopuyor. Bu güncel sorunların biran önce çözülmesi gerekir ve biz Irak Parlamentosunda bunun için mücadele veriyoruz. Ancak Suriye’deki kardeşlerimizin bizim tecrübelerimizden yararlanarak karşılaşabilecekleri sorunları önceden görmesi mümkündür. Bu nedenle bugün yapılan toplantının sadece bugünün sorunlarının değil gelecekte yaşanabilecek gelişmelerin çerçevesinde değerlendirilmesi tüm Türkmenler için önemlidir.

Bugün burada yapılacak tartışmaları, ortaya atılacak kavramları ortak bir ülkü ve irade belirlenmesinin öneminin geleceğe ışık tutmasını isteriz. Bu konuda hepimize tarihsel bir sorumluluk düşmektedir.” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.