Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanları Toplantısı Bakü'de Düzenlendi

Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanları 1. Toplantısı, Azerbaycan Cumhuriyeti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Ramin Guluzade’nin evsahipliğinde, `22. Bakütel Uluslararası İletişim ve Bilişim Teknolojileri Sergi ve Konferansı’ çerçevesinde 29 Kasım 2016 tarihinde Bakü’de düzenlendi.

Toplantı evvelinde Bakan Guluzade, Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanları 1. Toplantısına ve 22. Bakütel Uluslararası İletişim ve Bilişim Teknolojileri Sergi ve Konferansına  katılan Bakanlar onuruna bir öğle yemeği verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kırgız Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı Bakyt Sharshembiev, Kazakistan Cumhuriyeti Bilgi ve İletişim Bakan Yardımcısı Alan Azhibayev’in iştirak ettiği toplantı Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov moderatörlüğünde gerçekleşti.

Genel Sekreter Hasanov konuşmasında örnekler vererek ve istatistiki veriler sağlayarak BİT`in önemine değinmiş ve bu alanda hızlı bir girişime ve işbirliğinin güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını da içeren tüm paydaşların kalkınma, yoksulluğun ortadan kaldırılması, eğitim ve sağlık gibi diğer alanlar üzerinde BİT`in orantısal etkisini dikkate alarak ilgili projelerde yer almaları gerektiğini bildirdi. Genel Sekreter Hasanov ayrıca, Türk Keneşi`nin, BİT alanında Üye Devletlerin kısa ve uzun vadeli hedeflerinin gerçekleştirilmesi için mükemmel bir platforma hizmet edebileceğinin altını çizdi.

Toplantı sırasında Bakanlar, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konuları görüşmüşler ve ayrıca siber güvenlik, e-devlet, TASIM projesi ve fiber altyapı ve uydu servislerinin geliştirilmesi olmak üzere 4 alt grubun kurulması hususunda mutabık kaldılar.

Toplantıda Bakanlar aynı zamanda Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çalışma Grubu İçtüzüğünü onaylayarak, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanları 1. Toplantısı raporunu kabul etmişlerdir ve söz konusu rapor Genel Sekreter Hasanov tarafından imzalandı.

Toplantının sonunda, Azerpost LLC ve Türk Post (PTT) arasında bir Mutabakat Zaptı imza töreni Bakanlar huzurunda gerçekleştirildi.

Gelecek Bakanlar toplantısı 2017 yılı içinde Türkiye’de yapılacak.

Türk Keneşi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, Proje Direktörleri Farid Damirli, Ali Çiviler, Yedil Myrzakhanov, Zhyldyz Uzakova, Araştırma Uzmanı Dastan Almen ve Protokol Müdürü Emre Yurdakul bahse konu toplantıya iştirak ettiler.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.