Ganira Paşayeva Yine Türk Dünyasının Hislerine Tercüman Oldu

Paşayeva, törende yaptığı konuşmada, şehitlerin vatan, millet için canlarını feda ederek vatan toprağını tekrar doğurduğunu, şehitlerin dünyanın en güzel insanları olduğunu ifade etti.

Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva, "Bugün Türkiye üzerindeki bu büyük oyunların nedeni ne? Çünkü Türkiye, Türk-İslam coğrafyasının en güçlü kalesidir. Bu kale zayıflarsa, yıkılırsa istediğiniz senaryoları Ortadoğu'da yaparsınız, Türkiye bunu durduracak güçtür." dedi.

Azerbaycan'da Dağlık Karabağ dışında 7 büyük bölgenin daha işgal altında olduğunu belirten Ganira Paşayeva, "Bizim 1 milyon insanımız var, evine dönemiyor. Ermenistan'ın Hocalı'da yaptığı soykırımda çok az insan sağ kurtulabildi. Bir şehir yeryüzünden silindi. Kabristanlıkları bile dağılmış bir Karabağ'dan, Hocalı'dan konuşuyoruz. O yüzden onların adına size teşekkür ediyorum. Bugün güzel Denizlimizde Karabağ adını taşıyan bir park açıldı ve Hocalı'da soykırıma maruz kalan insanlarımız, şehitlerimiz adına bir anıt dikildi. Büyük Azerbaycan sevgisi ve hassasiyeti için değerli belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Şehitlerin ruhunun bu birlik ve beraberliği görüp mutlu olduğuna inandığını dile getiren Paşayeva, şunları söyledi:

"Bugün burada ' Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir' diyen Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ruhu şaddır. Bugün ' Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlettir' diyen Azerbaycan'ın milli lideri Haydar Aliyev'in ve bütün Azerbaycan ve Türkiye'nin birliği ve beraberliği için hayatını adayan aydınların, devlet adamlarının, rahmete gidenlerin ruhu şaddır. Hayatta olanların da bugün çok mutlu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu, dosta da düşmana da bir mesajdır. Bütün insanlarımıza, kardeşlerimize bir mesajdır. Orada bir köy var, bir şehir var, bir kent var. Gidemesek de göremesek de o kent bizim kentimizdir. Onun adı Karabağ'dır, onun adı Hocalı'dır. Hepsi bizim vatan topraklarımızdır. İster Türkiye'de, ister Azerbaycan'da, ister Kazakistan'da, ister bu coğrafyadaki diğer vatan topraklarında doğalım, yaşayalım, orası bizim vatan topraklarımızdır."

Karabağ'ın Türk dünyasının giden kilitlerinden biri olduğuna işaret eden Ganira Paşayeva, "Bizim o kilidi geri almamız, her birimizin vazifesidir. Çünkü buraları işgal edenlerin amacının ne olduğunu gencimizin bilmesi lazım. Denizli'den arabama binip de Azerbaycan'a gitmek istiyorum diyen gencimiz, neden Azeybaycan'a karadan gidemediğinin sebebini, bu Karabağ Hocalı'da bulacaktır. Bizi karadan karaya bağlayan yollarımız vardı, o karadan karaya bağlayan yollarımızı böyle aldılar elimizden." şeklinde konuştu.

Türk dünyasının birlik beraberliğini büyük güçlerin istemediğini belirten Paşayeva, şöyle devam etti:

"Tüm oyunlar neden arttı biliyor musunuz? Bizim en eski yazıtlarımızda bir söz var ya; 'Ey Türk, kendine dön, sen kendine döndüğünde daha güçlü olursun'. Çünkü özgür Türk cumhuriyetleri arttıkça, ayakta durdukça, güçlendikçe, bu coğrafya üzerindeki büyük oyunlar da artıyor. Bugün Türkiye üzerindeki bu büyük oyunların nedeni ne? Çünkü Türkiye, Türk-İslam coğrafyasının en güçlü kalesidir. Bu kale zayıflarsa, yıkılırsa, istediğiniz senaryoları Ortadoğu'da yaparsınız, Türkiye bunu durduracak güçtür. Kafkasya'da bu güç Azerbaycan'dı, Orta Asya'da diğer kardeş cumhuriyetlerimiz. Ona göre bu oyunlar daha da güçlenecek. Bizi bölmek, parçalamak için çok büyük oyunlar gelecek. Buna müsaade etmemeliyiz. Bizim dedelerimiz var ki Çanakkale'de olmazları olur ettiler. Çanakkale'yi birlik, beraberlik ruhuyla kazandık."

Birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Ganira Paşayeva, "Daha çok birbirimizi sahipleneceğiz ve vatan topraklarımızı inşallah işgalden azat edeceğiz. Bu birlik bize bu coğrafyadaki insanımıza sahip olmak içindir. Bugün bu coğrafyada insanımızın gözyaşı var. Strasbourg'daydım, Avrupa Konseyindeydim. Türkiye'nin aleyhine birçok algı operasyonları düzenlemişler. Konuşma yapıyor. ' Türkiye'nin ne işi var oralarda' diye. Siz ya tarihi iyi bilmiyorsunuz ya da bildiğinizi başka tür görmek istiyorsunuz. Bir; sizin 'oralar' dediğiniz yer, 20'nci yüzyılın başında Misakımilli sınırıydı. Bunu size hatırlatmak isterim. İki; bizi oralardan oradaki insanlarımız çıkarmadı. Bizi oralardan zayıf anımızda çıkmaya siz mecbur ettiniz. Çıktık, insanımıza huzur vermediniz, hep acı oldu, gözyaşı oldu. ve bu günlerde Türkiye oradaysa, oradaki insanımıza sahip çıkmak için, bunu vazife bildiği için oradadır. Ama biz size soruyoruz, sizin ne işiniz var oralarda? 'Sizin ne işiniz var oralarda' dediğimizde ses yok. O yüzden evet o birlik, beraberlik, bu coğrafyada devleti olmayan, zulüm içinde olan insanlarımız için de önemlidir. Bizim insanımız, Bayırbucak'tan Kırım'a kadar çok acı yaşadı." ifadelerini kullandı.

(Kazakistan Son Dakika)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.